Photos

Please click on the links in the tables below to access the photos.

Also, the photo files can be downloaded here.

Thursday, 12 December 2019

08:00-18:00

Registration

08:30-09:00

Opening Ceremony

09:00-09:40

Wilson Tang LectureC. Hsein Juang Chair: D. V. Griffiths

09:40-10:10

KeynoteJohn Harrison Chair: Richard Bathurst

10:10-10:30

Tea Break (Group photo)

10:30–12:30

Parallel Sessions

(MS1) Mini-Symposium on Performance-Based Design Codes and Practice, Honouring Prof. Yusuke Honjo

Chairs: Takashi Hara & Yu Otake

(MS2) Machine Learning for Big Data: Algorithms and Applications

Chairs: Zhongqiang Liu & Zi-Jun Cao

(IS9) Modelling Spatial Variability in Geotechnical Engineering

Chairs: D. V. Griffiths & Jinsong Huang

(IS16) Uncertainty & Reliability Analysis in Rock Engineering

Chairs: Rafael Jimenez & B. K. Low

(IS15) Statistics for Soil & Rock Properties and Applications

Chairs: Marco Uzielli & Kok-Kwang Phoon

12:30-13:30

Lunch

13:30-14:00

KeynoteTrevor Orr Chair: Yusuke Honjo

14:00-14:30

KeynoteYu Wang  Chair: Dian-Qing Li

14:30-14:40

Moving to Sessions

14:40-16:10

Parallel Sessions

(Memorial) Special Session in Honour and Memory of Professor Tien H. Wu

Chairs: Kok-Kwang Phoon & Charng Hsein Juang

(IS2) Bayesian Method for Processing Geotechnical Data

&

(IS3) Bayesian Updating: Formalizing the Observational Method

Chairs: Shadi Najjar & Iason Papaioannou

(IS9) Modelling Spatial Variability in Geotechnical Engineering

Chairs: Jinsong Huang & D. V. Griffiths

(IS16) Uncertainty & Reliability Analysis in Rock Engineering

Chairs: Rafael Jimenez & X. Feng

(IS15) Statistics for Soil & Rock Properties and Applications

&

(IS4) Dams, Levees and Flood Risk

Chairs: Marco Uzielli, Andy Leung & Wim Kanning

16:10-16:30

Tea Break

16:30-18:00

Parallel Sessions

(Memorial) Special Session in Honour and Memory of Professor Tien H. Wu

Chairs: Kok-Kwang Phoon & Charng Hsein Juang

(IS3) Bayesian Updating: Formalizing the Observational Method

Chairs: Iason Papaioannou & Johan Spross

(IS10) Numerical Techniques for Integrating the Spatial Variability of Soil and Groundwater Parameters into Designing and Environmental Management

Chairs: Giovanna Vessia, Wojciech Pula & Diego Di Curzio

(Case) Case Histories in Geotechnical Risk, Reliability, and Machine Learning

Chairs: Armin W. Stuedlein & Faraz Tehrani

(IS4) Dams, Levees and Flood Risk

Chairs: Wim Kanning & Bryant Robbins

18:00 – 19:00

Moving to Banquet Venue

 19:00

Banquet & Awards (GEOSNet & Georisk awards)

 

Friday, 13 December 2019

08:30-09:00

Registration

09:00-09:40

Suzanne Lacasse Lecture Kok-Kwang Phoon  Chair: Farrokh Nadim

09:40-10:10

KeynoteKaren Knight  Chair: Jinsong Huang

10:10-10:30

Tea Break

10:30–12:30

Parallel Sessions

(IS8) Landslide Risk Assessment and Management

Chairs: Limin Zhang & Jie Zhang

(IS11) Probabilistic Seismic Hazard Assessment and Engineering Seismology

Chairs: Andrzej Kijko & J.P. Wang

(IS7) Inverse Analysis in Geotechnical Engineering

Chairs: Ikumaa Yoshida & Shin-ichi Nishimura

(IS12) Probabilistic Site Characterization

Chairs: Yu Wang & Timo Schweckendiek

(IS14) Robust Geotechnical Design in the Face of Uncertainty

Chairs: Wenping Gong & Lei Wang

&

(IS1) Advances in Geotechnical Reliability-Based Design

Chairs: Zi-Jun Cao & Dian-Qing Li

12:30-13:30

Lunch

13:30-14:00

KeynoteLimin Zhang  Chair: Chung-Tien Chin

14:00-14:30

KeynoteJinsong Huang  Chair: Michael Hicks

14:30-14:40

Moving to Sessions

14:40-16:10

Parallel Sessions

(IS13) Risk Assessment of Rainfall-Induced Geo-Hazards

Chairs: Lulu Zhang & Jie Zhang

(IS5) Effect of Spatial Variability on Seismic Performance of Soil and Rock and Associated Reliability

Chairs: Armin W. Stuedlein & Taeho Bong

(IS6) Engineering Risk Sensing by Monitoring and Inspection

Chairs: Shinichi Akutagawa & Dongming Zhang

(IS12) Probabilistic Site Characterization

Chairs: Yu Wang & Timo Schweckendiek

(IS1) Advances in Geotechnical Reliability-Based Design

Chairs: Dian-Qing Li & Jian Ji

16:10-16:30

Tea Break

16:30-17:00

ISSMGE Bright Spark LecturesZi-Jun Cao Chairs: Timo Schweckendiek & Jie Zhang

17:00-17:30

ISSMGE Bright Spark LecturesBryant Robbins Chairs: Rafael Jimenez & Lulu Zhang

17:30-18:00

ISSMGE Bright Spark LecturesTakayuki Shuku Chairs: Armin Stuedlein & Iason Papaioannou

18:00 – 19:00

TC304 meeting

 

Go to top of page